Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yeni barajlar sadece ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak

Yeni barajlar sadece ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak
REKLAM ALANI
14.08.2021
A+
A-

Yeni barajlar sadece ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) açıklamasına göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren adaylara merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmelerin ardından boş kalan kontenjanlar için ikinci bir ek yerleştirme hakkı verilecek. Ayrıca ikinci ek yerleştirmede TYT barajı 140’a, AYT barajı ise 170’e çekilecek. Yerleştirmelerin ardından üniversitelerde boş kalan kontenjanların dolması, daha fazla adayın üniversiteli olması için böyle bir uygulamaya gidildiğini aktaran Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, bu düzenlemeyle ikinci ek yerleştirmede adayların üniversite tercihi yapabilme imkânı bulabileceklerini belirtti.

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren adaylar için ‘ikinci bir ek yerleştirme’ yapılacağını ve barajların ise sadece bu ikinci ek yerleştirmede geçerli olmak şartıyla düşürüldüğünü açıkladı. Buna göre, mevcut tercih yapma hakkı elde eden adaylar için değişen bir şey olmayacak. Merkezi yerleştirmeden sonra yapılacak ek yerleştirmenin ardından ikinci bir ek yerleştirme süreci olacak. Yeni barajlar bu ’ikinci ek yerleştirme’ sürecinde geçerli olacak.

 

Barajlar sadece ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) açıkladığı ‘YKS 2021 Sayısal Verilerine’ göre, 2021 YKS’ye 2 milyon 416 bin 974 aday katıldı. Bu adayların yüzde 32’si tüm adayların girdiği Temel Yeterlilik Testi (TYT) barajını yani 150 barajını geçemedi. Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) ise adayların yüzde 57’sinin sayısal puan türünde, yüzde 40’ının sözel puan türünde, yüzde 52’sinin ise eşit ağırlık puan türünde 180 barajını geçemediği görüldü. Bu yıla mahsus olmak üzere uygulanacak ikinci ek yerleştirmede TYT puanıyla iki yıllık ön lisans programlarını tercih edecek olan adaylar için baraj 150 yerine 140; AYT ve Yabancı Dil Testi (YDT) puanlarıyla dört ve daha üstü yıllık lisans programlarını tercih edecek adaylar için baraj 180 yerine 170 olarak uygulanacak. Sadece ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak bu uygulama için yeni baraj puanlarına göre barajı geçmiş olacak adaylar için yerleştirme puanları hesaplanarak yeniden puan kartları oluşturulacak. Merkezi ve ek yerleştirmede bir programa yerleşemeyen adayların ikinci ek yerleştirmede tercih yapma haklarının olup olmadığı ise henüz belli değil. Bu konuda bir açıklama yapılacağı tahmin ediliyor.

 

Tercih işlemleri 20 Ağustos’ta sona erecek

Üniversitelerde boş kalan kontenjanların dolması, daha fazla adayın üniversiteli olması için böyle bir uygulamaya gidildiğini aktaran Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, bu düzenlemeyle ikinci ek yerleştirmede adayların üniversite tercihi yapabilme imkânı bulabileceklerini belirterek süreçle ilgili şunları söyledi:

“Uzatma ile birlikte tercih işlemleri 20 Ağustos’ta son bulacak. Sonuçların en geç 2 veya 3 Eylül’de açıklanması gerekiyor. Zira 4 Eylül’de üniversite kayıtları başlayacak. 10 Eylül’de kayıtlar bitecek ve üniversiteler yerleştirme sonucunda veya yerleşip de kayıtlanmayan adaylar nedeniyle boş kalan kontenjanları 13 Eylül’de ÖSYM sistemine girecekler. Hangi kontenjanlarda ne kadar boş kaldığını öğrenen ÖSYM ek yerleştirme sürecini başlatacak, en kısa zamanda ‘Ek Yerleştirme Kılavuzunu’ yayınlayacak ve ek yerleştirme tercihlerini başlatacak. Ek yerleştirme tercihleri geçen yıl 17-23 Eylül tarihlerinde yapılmıştı. Bu yıl hızlı davranılırsa 20-24 Eylül tarihlerinde yapılabilir. Yine hızlı davranılırsa 4-8 Ekim haftası ek yerleştirme kayıtları da alınabilir. Her durumda barajın düşürülmesiyle tercih yapma hakkı elde edecek olan adayların eğitime başlamaları, en iyi olasılıkla Ekim sonu, Kasım başı gibi olacaktır. Bu öğrencilerin diğer öğrencilerle aralarında fark olmaması için üniversitelerin akademik takvimlerini güncellemeleri ve eğitim-öğretimi daha geç başlatmaları yararlı olacaktır.”

 

EDİTÖRE NOT: Yenilikçi vizyonu temsil eden, kalite odaklı, uluslararası yeni nesil bir üniversite olarak dikkat çeken Beykoz Üniversitesi’nin temeli İstanbul Kavacık’ta 2008 yılında Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile atıldı. Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı tarafından 2016 yılında kurulan üniversite’nin kurucu rektörlüğünü, halen üniversitenin Rektörü olan Prof. Dr. Mehmet Durman yaptı. Beykoz Üniversitesi bünyesinde bir lisansüstü programlar enstitüsü, dört fakülte, iki yüksekokul, iki meslek yüksekokulu bulunuyor. Üniversitede, “İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi” lisans eğitimi verirken, “Yabancı Diller Yüksekokulu ve Sivil Havacılık Yüksekokulu” ile “Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu” da önlisans eğitimi veriyor. “Fark yaratan bir üniversite olma” hedefiyle akademik hayatta varlığını sürdüren Beykoz Üniversitesi’nin öğrenci sayısı 4 bin 900 iken, bugüne kadar verilen mezun sayısı 5 bini aştı. İstanbul Beykoz’daki beş yerleşkede eğitim-öğretime devam eden Beykoz Üniversitesi, 231 akademisyen ve 74 idari personel, uygulamalı ve kişiye özel eğitim programları ile öğrencilerini hayata ve hayallerindeki mesleğe hazırlıyor.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.